Vammaistutkimuksen päivien 2018 ohjelma julkaistu!

Vammaistutkimuksen päivien työryhmien ohjelma on julkaistu. Päivillä kokoontuu neljä työryhmää, joissa alan tutkijat esittelevät tutkimustaan. Lisäksi myöhäisiltapäivän työryhmä 5 keskustelee tekeillä olevasta Suomen Vammaistutkimuksen Seuran strategiasta.

Vammaistutkimuksen päivät 2018 Työryhmät/Paper sessions

Työryhmä/Paper session 1 (klo 13.15 – 14.45)

 • Maarit Aalto, Aspa & M.A. Koulutus & Kartoitus: Person centered daily life – when the rights meet the reality
 • Hisayo Katsui, Abilis Foundation/ Åbo Akademi University: Negative attitude is one the biggest barriers in the deinstitutionalization in Finland
 • Reetta Mietola, University of Helsinki: ”And I really want that also this is written in your research report. What this work is like.” Changing context of learning disability service system and local ‘cultures of care’

Työryhmä 2 (klo 13.15-14.45)

 • Elisabeth Hästbacka, Åbo Akademi: Näkökulmia vammaisten ihmisten yhdenvertaiseen osallisuuteen suomalaisessa yhteiskunnassa
 • Johanna Olli, Turun yliopisto: Eettisiä perusteluita pienten ja muuten kuin puheella kommunikoivien lasten tutkimussuostumuksen selvittämiseen
 • Merja Tarvainen, Itä-Suomen yliopisto: Vammaisuuden kulttuuriset tarinamallit ja ruumiillisen toimijan kerrottu arki

Työryhmä/Paper session 3 (klo 15.15-16.45)

 • Kwok Ng (University of Jyväskylä/University of Limerick), Päivi Sainio (National Institute for Health and Welfare), Niko Leppä, Piritta Asunta & Pauli Rintala (University of Jyväskylä): Adapting health behaviour surveys for children with disabilities
 • Nathaly Guzmán Figueroa, University of Helsinki/Abilis Foundation: Entrepreneurship by persons with disabilities in Ethiopia: a case study of collaboration between development actors and the private sector
 • Neeta Mukherji, University of Mumbai, Erasmus+Global exchange program: Language Politics in Education for Deaf People, India

Työryhmä 4 (klo 15.15-16.45)

 • Mari Kivistö, Lapin yliopisto: Vammaissosiaalityön asiakasprosessien asiakasosallisuudesta ja asiakaslähtöisyydestä
 • Riitta Lahtinen, Helsingin yliopisto/Suomen kuurosokeat ry. & Stina Ojala, Turun yliopisto:Taktiilikarttojen saavutettavuus toimintaympäristöissä
 • Ilona Maula-Tervo & Anniina Lavikainen, Kuuloliitto ry: Lääketieteellinen tieto sekä oma kuulo- ja kieli-identiteetti sisäkorvaistutetta harkitsevien aikuisten haastattelupuheessa

Työryhmä 5 (klo 15.15-16.45)

Keskustelutilaisuus: Suomen vammaistutkimuksen seuran strategia 2018-2020

Suomen vammaistutkimuksen seura kutsuu vammaisjärjestöjen edustajia ja muita asiasta kiinnostuneita keskustelemaan seuran strategiasta vuosille 2018-2020. Keskustelua johtavat Suomen vammaistutkimuksen seuran hallituksen jäsenet Katja Valkama ja Matti Laitinen. Strategialuonnos esitellään tilaisuudessa.

Vammaistutkimuksen päivien 2018 kokonaisohjelma löytyy täältä: PDF iconVammaistutkimuksen päivät 2018 ohjelma.pdf