Vammaistutkimuspäivän 2024 teemana Vammaisuus hyvinvointivaltioissa

Vammaistutkimuspäivä 16.8.2024

Tervetuloa Suomen Vammaistutkimuksen Seuran järjestämään perinteiseen vammaistutkimuspäivään perjantaina 16.8. klo 10–16. Vammaistutkimuspäivän teemana on Vammaisuus hyvinvointivaltiossa ja osallistujiksi ovat tervetulleita tutkijoiden ja opiskelijoiden lisäksi alan ammattihenkilöt, poliittiset päättäjät ja muut aiheesta kiinnostuneet.

Pääpuhujana tapahtumassa on apulaisprofessori Kristina Engwall Uppsalan yliopistosta. Hän on tutkinut laajasti ruotsalaista vammaispolitiikkaa, erityisesti perheen ja lasten näkökulmasta. Hänen luentonsa käsittelee digitaalisuuden etenemistä pandemian vaikutuksesta kehitysvammaisten ihmisten päiväaikaiseen toimintaan:Digital Inclusion for People with Intellectual Disabilities: Post-Pandemic Prospects.

Paneelikeskustelua päivän teemasta käydään professori Hisayo Katsuin johdolla. Keskustelu pohjautuu tuoreeseen julkaisuun: Disability, Happiness and the Welfare State: Finland and the Nordic Model (toim. Hisayo Katsui & Matti Laitinen). Panelisteina ovat kirjan artikkeleiden kirjoittajat Päivi Nurmi-Koikkalainen Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksesta sekä Juho Honkasilta, Maija Koivisto ja Pekka Koskinen Helsingin yliopistosta.

Rinnakkaiset sessiot muodostetaan lähetettyjen abstraktien pohjalta. Lähetä abstraktisi 3.5. mennessä sähköpostilla sihteeri@vammaistutkimus.fi. Abstraktien hyväksymisestä ilmoitetaan 3.6.2024 ja tarkempi ohjelma julkaistaan sen jälkeen.

Vammaistutkimuspäivä järjestetään Helsingin yliopiston Metsätalossa, osoitteessa Unioninkatu 40. Tilat ovat esteettömät, luentosalissa on induktiosilmukka.

Päivän osallistumismaksu on Suomen Vammaistutkimuksen Seuran jäsenille 50€. Mikäli et ole vielä jäsen, voit liittyä Seuraan VATU:n verkkosivuilla: https://www.vammaistutkimus.fi/jaseneksi. Muille osallistujille päivän hinta on 100€, perustutkinto-opiskelijoille ilmainen. Osallistumismaksu sisältää lounaan ja kahvit.

Ilmoittaudu vammaistutkimuspäivään 5.8.2024 mennessä täyttämällä ilmoittautumiskaavake: https://forms.office.com/e/wAMtY2b5fq . Ilmoittautumisen yhteydessä kysytään myös kiinnostusta omakustanteiseen illanviettoon vammaistutkimuspäivän jälkeen.

Lisätietoja ja toiveita järjestelyjen suhteen sihteeriltä sihteeri@vammaistutkimus.fi.

 

Kesäkoulu väitöskirjatutkijoille ja opiskelijoille 15.8.2024

Suomen Vammaistutkimuksen Seura järjestää torstaina 15.8. klo 10–16 kesäkoulun, johon kutsumme vammaistutkimuksellista väitöstutkimusta tekeviä jatko-opiskelijoita. Kesäkoulu tarjoaa mahdollisuuden verkostoitumiseen ja palautteen saamiseen omaan keskeneräiseen artikkeliin tai väitöskirjan kappaleeseen senioritutkijoilta. Professori Kristina Engwall Uppsalan yliopistosta osallistuu kesäkouluun, jossa keskustelukielenä on englanti.

Kesäkoulu järjestetään Helsingin yliopiston tiloissa Tiedekuntasalissa, osoitteessa Unioninkatu 37. Esteetön sisäänkäynti K-ovesta Unioninkadun ja Yrjö-Koskisenkadun kulmasta. Myös etäosallistuminen on mahdollista.

Osallistuminen kesäkouluun on maksuton VATU-päivään 16.8. osallistuville.

Ilmoittaudu kesäkouluun 14.6. mennessä täyttämällä VATU-päivän ilmoittautumiskaavake: https://forms.office.com/e/wAMtY2b5fq . Ilmoittautumisen yhteydessä kysytään, oletko tuomassa oman tekstin kesäkouluun käsiteltäväksi. Lähetä tekstisi 9.8.2024 mennessä sihteerin sähköpostiosoitteeseen sihteeri@vammaistutkimus.fi . Lisätietoja kesäkoulusta sihteeriltä.

Summer school on disability studies 15.8.2024

The Finnish Society for Disability Research will organize a summer school in which we invite PhD students who are doing disability research. Master-level students who are interested in joining us, are also more than welcome to participate in the summer school as observers.

The purpose of the summer school is to offer the students the precious opportunity to network, discuss on their papers and get comments from senior researchers on their articles or chapters of PhD thesis. Professor Kristina Engwall from Uppsala University will be one of the senior researchers. You are also welcome to take part in discussions without a text of your own. The conversation language is English.

The summer school will take place at the University of Helsinki (Tiedekuntasali, Unioninkatu 37) on 15.8., from 10 AM to 4 PM. Accessible entrance via K-door, from the corner of Unioninkatu and Yrjö-Koskisenkatu.

Registering deadline is 14.6.2024 and the paper deadline is 9.8.2024. Please register to the summer school and send your paper to sihteeri@vammaistutkimus.fi.

If you need any further information about the summer school, please also write to the secretary of the Society.